Modern dance


JAZZ

Jazz Dance
Od początku istnienia taniec jazzowy przechodził wiele istotnych zmian, które były wynikiem ewolucji kultury i społeczeństwa. Obecnie przeżywa szczyt popularności, dając tancerzom możliwość łączenia wszystkich stylów tanecznych w niesamowitą, energetyczną mieszankę
Jazz:  Technika tańca jest oparta na idei baletu, choć tak jak taniec współczesny, pozbawiony jest pewnych ograniczeń. Cechami charakterystycznymi tańca są tak zwane izolacje, czyli ruchy partiami ciała niezależnie od innych (np. sama głowa, klatka piersiowa czy sam tułów) i kontrakcje, spotykane równie często w hip-hopie, ale na innej zasadzie.
Taniec jazzowy sprawia ogólne wrażenie tańca "lekkiego i niezależnego". Jest to taniec o dużej energii i ładunku emocjonalnym.

Latin Jazz
łączy wszystko, co w tańcu najlepsze: czerpie z jazzu, modern i współczesnego, z elementami tańców latynoamerykańskich, hip-hop i wszystkich innych tańców, które można wykorzystać, albo "zdeformować" na korzyść ciekawej choreografii w takt muzyki
Latin Jazz zawiera wiele gorących rytmów latynoamerykańskich: samba, salsa, cha-cha-cha, mambo, jive, rumba, czy bachata, które połączone z elementami jazzu przedstawiają oryginalne układy choreograficzne tańczone przy muzyce klubowej i jazzowej. Taniec ten pozwala oderwać się od spraw codziennych i wyzwolić radość.

Modern dance to forma tańca rozwijająca się od wczesnych lat XX wieku. Część europejskich tancerzy przeciwstawiło się klasycznemu baletowi i rozpoczęło praktykować taniec dowolny – „free dance”, pozwalający ukazać w tańcu ich uczucia, bez nacisku na technikę i sztywne ramy ruchowe.
Dzisiejszy „Modern Dance” klasyfikowany i nazywany też często: Contemporary Dance lub też Modern Jazz; posiada mocne wpływy baletu w jego czysto technicznej formie, dynamiczne wyskoki i pady oraz figury jazzowe z izolacjami ciała..
Technika ta zawiera elementy stretchingu - rozciągania, techniki jazzowej i podstawy klasycznej. Z ćwiczeń stopniowo powstaje przestrzenna forma tańca. Podstawowymi cechami tańca MODERN, niezależnie od koncepcji i techniki jest: współdziałanie z siłą grawitacji, zawieszenie ruchu, czyli balansowanie między stanem równowagi a upadkiem, izolacja ruchu, wykorzystywanie pędu, istota kierunku, dynamiki, czasu i przestrzeni.


Taniec współczesny - taniec oparty na idei baletu, pozbawiony jednak jego sztywnych zasad, w szczególności kładzie nacisk na pokazanie emocji tancerza, który tańcząc układ, stara się opowiedzieć odbiorcy pewną historię poprzez ruchy charakterystyczne dla rodzaju tej opowieści. Taniec współczesny jest bardzo luźną formą tańca, to znaczy, że nie ma ograniczeń tak, jak w balecie, co do ustawienia ciała - tutaj tancerz ma ogromną dowolność w kreowaniu ruchu, wykorzystywany jest tu ciężar ciała, grawitacja, oddech, swingi itp.
Taniec współczesny jest mieszaniną wielu tańców jak na przykład: modern dance, taniec nowoczesny, taniec jazzowy a nawet niektóre z tańców towarzyskich. W choreografii mogą mieć także miejsce elementy akrobatyki.
Stretching (ang. stretching rozciąganie) - zestaw ćwiczeń fizycznych polegający na rozciąganiu mięśni celem ich rozciągnięcia i uelastycznienia, a także poprawia ukrwienie układu motorycznego i powoduje jego rozruszanie. Jest naturalnym systemem ćwiczeń, który zaczerpnięty został m.in. z obserwacji zwierząt łownych wykonujących podobne "ćwiczenia" łączącym w sobie elementy gimnastyki i kulturystyki łącząc naprzemienne serie ćwiczeń dynamicznych i statycznych. Wykonywanie ćwiczeń rozciągających wymaga najlepiej jakiegoś miękkiego podłoża, np. maty i luźnego stroju.